Metabolik Sendrom ve Diyet

 

 

       Metabolik sendrom, toplumumuzda Bireyde ilk önce, insülin direnci ile başlayıp yanında ek olarak birçok metabolik problemleri de yanına alarak kardiyovasküler hastalıkları artıran bir hastalık demeti diyebiliriz. 

       Metabolik sendrom, kilolu (özellikle karın çevresinde yağlanma olan) kişilerde diyabet, kalp hastalıkların çıkmasında ara bir geçiş yoludur.

      Son 15 yılda bu hastalıkta ciddi artışlar gözükmektedir. Bu da diyabet ve kalp hastalıklarının ciddi artışı demektir. Ülkemizde son yapılan çalışmalarda obezite oranı kadında %43 iken, erkekte % 21 olduğu görülmüştür.

       Karın tipi yağlanmada görülen obezite oranı %34’ e kadar çıkmaktadır. Karın tipi yağlanmanın getirdiği en büyük problem metabolik sendromdur. Obezitenin artmasıyla birlikte metabolik sendromun artışında ciddi artışlar görülmektedir.

    Karın tipi yağlanmanın olup olmadığını bel çevrenizi ölçerek anlarsınız. Eğer bel çevresi aşağıda yazılan sınırları geçiyorsa,

- Kadınlar için 88 cm ve üzeri

- Erkekler için 102 cm ve üzeri ise,

Artık diyabet, kalp hastalıkları için yüksek risk taşımaktasınız.

 

     Metabolik Sendrom sizin geçerli olması için;

- Bel çevreniz

- Yüksek tansiyon

- Açlık kan şekerinin yükselmesi

- Kan yağlarınızın yüksek olması (Trigliserid, LDL)

- İyi kolesterolün (HDL) düşük olması


     Bu durum Siz de varsa, neler yapmanız gerekiyor?

- Kilo kaybı sağlanmalı ve sağlıklı kilo hayat boyu korunmalı.

- Özellikle trigliserid yüksekse doymamış yağ (omega-3) alımı artırmak için düzenli balık tüketin. Balık aynı zamanda vücut yağının azalmasında etkilidir.

- Şekersiz de olsa içerdikleri kafeinden dolayı asitli içeceklerin tüketimine dikkat edin. Aşırı kafein tüketirseniz, vücutta ödem oluşumu kaçınılmazdır.

- Tuz tüketiminin kısıtlanmalı (günde 2,5 gram). Tuzu kaçırdıysanız, suyu gün içinde daha fazla tüketin.

- Fiziksel aktive haftada en az 3-4 gün en az 30-45 dk şeklinde olmalıdır. Hem bozulan kan şekerini dengeleyecektir, yağ yakımını sağlayarak kilo kaybına neden olacaktır. Bu etkileri ise metabolik sendromun düzelmesini sağlayacaktır.

- Sağlıklı zayıflamada yağ yakımının altın kurallarından biri de ana öğünlerden birinin sebze yemeği, diğerinin de et yemeği olmasıdır.

- Sağlıklı pişirme yöntemlerini uygulayın, kızartma gibi işlemlerin azaltın.

  Yani, bunların hepsi Yaşam Tarzı Değişiklikleridir.