Diyet Yemekleri

 

diyetyemekleri

Sağlıklı Beslenmek İçin Diyet Yemeklerini Tercih Etmelisiniz.
Sağlıklı beslenmeye karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken en temel öğe yediğiniz yemeklerdir. Bu karardan sonra yenilen içilen her şey ince elekten geçirilerek karar verilip yenmeli. Öncelikle şunu asla unutmamalısınız.

  • Diyet yapmak ya da sağlıklı beslenmek aç kalmak asla değildir. Aç kalarak sağlıklı beslenme, diyet olmaz. Bu durumda vücudunuzun gerekli besinleri almaması demek zaten sağlıksız bir vücuda sahip olmanız demektir.
  • Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken şey gerektiği kadar yemektir. Yani ne çok fazla ne çok az. Günlük vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel ihtiyacı karşılayacak yiyecekleri yemelisiniz. Ancak bunu yaparken yiyebileceğiz diyet yemekleri ile ilgili bir bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Diyet yaparken tabii ki de öncelikle imkânınız varsa bir diyetisyen ya da uzmandan yardım almalısınız. Yani kilolarınızın sebebini önce öğrenmelisiniz. Çünkü hormonal bozukluk ya da kiloya neden olabilecek başka bir rahatsızlığınızın olup olmadığını yapılacak olan tahlillerle belirlemelisiniz. Bundan sonra da yapmanız gerekenleri ve dikkat etmeniz gerekenleri yaparak sağlıklı yaşam koşullarına uymalısınız. Zaten herhangi bir uzmana danıştığınızda size nasıl beslenmeniz gerektiğini ve nasıl, hangi diyet yemekleri ile beslenmeniz gerektiğini sizlere söyleyecektir.

Diyet ve sağlıklı beslenme kararı aldığınızda artık öncelikle bol bol su içme kavramını hayatınıza geçirdiniz, demektir. Çünkü diyet yemeklerinin en temel yardımcısı sudur. Bu nedenle;

  • Günlük yaklaşık 8-10 su bardağı su içmeli ve bu şekilde vücudunuzun mineral ihtiyacını karşılar ve vücudunuzdaki toksinleri de atarsınız.
  • Su içerek sindiriminizi kolaylaştırır ve sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını yardımcı olursunuz. Bu şekilde vücudunuzdaki yağ birikimine de engel olmuş olursunuz.
  • İdrar yollarında iltihap oluşmasına ve kabızlık sorununa karşı da tedbir almış olursunuz. Ve bu rahatsızlıklarla karşılaşmanız çok daha seyrek olur bol bol su içerek.
  • Su içmek hem cildinizin hem de saçlarınızın güzelleşmesine ve sağlıkla parlamasına yardımcı olur.

diyetyemekleri1

Dengeli beslenme ve diyet yemeklerinizi sağlıklı kilo verecek şekilde ayarlamalısınız.

 

Özellikle diyet yaparken en önemli şey mucizevi bir kilo verme durumunu beklememektir. Bu nedenle daha mantıklı makul diyetler ve diyet yemekleri tercih etmeliyiz. Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi, mesela; sadece et ürünleri ya da sebze ağırlıklı bir beslenme programıdır. Sadece salata yiyerek sağlıklı beslenemezsiniz. Çünkü salata da balıktan almanız gereken omega-3 yoktur. Ya da etten veya yumurtadan almanız gereken protein yoktur. Bu nedenle diyet yemekleriniz kesinlikle herhangi bir şeyin ağırlıklı olduğu şekilde olmamalı.

  • “Her şeyden gerektiği kadar yemek” sizin sloganınız olmalı.

Diyet programınızın içerisinde hem süt ve süt ürünleri hem balık hem tavuk hem et hem bol bol sebze ve meyve bulunmalıdır. Bunlardan herhangi birinden mahrum bırakırsanız kendinizi yanlış yapmış olursunuz. Diyet yemekleri sadece salata olursa evet belki hızlı bir şekilde sağlıksız kilo verdiniz diyelim, ancak çok geçmeden bu kiloyu tekrar geri alırsınız ve en kötüsü verdiğiniz kilo kaslardan olur. Aldıklarınız ise yağ şeklinde size geri döner. Bu nedenle öğünlerinize çeşitli besinleri serpiştirin ve öğün aralarına da bir meyve koyabilirsiniz.