Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

 

dengelibeslenme

Bazı kişiler beslenme alışkanlıkları yanlış olduğu için yorgun düşük enerjili ve en önemlisi kan değerli normal olmayan bir vücuda sahip olabiliyorlar.

Bunun en büyük nedeni dengeli beslenme koşullarını sağlamamalarıdır. Unutulmamalıdır ki çok yemek yemenin sorun olduğu kadar yeterli beslenmemekte sorundur.

Önemli olan dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmektir. Dengeli beslenme konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek için diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz


Dengeli Beslenme Nedir?


Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin ihtiyaç kadar tüketilmesi ve vücudun bu ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Yani vücudun protein ihtiyacını karşılarken vitamin ihtiyacını ya da karbonhidrat ihtiyacını karşılarken mineral ihtiyacını unutmamak gerekir.

Bu nedenle her türlü besini almak için çeşitli bir yemek çeşidi ile beslenmeliyiz.

Beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde hem sebze grubu hem meyve grubu, hem süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri hem balık, et, sakatat, yumurta, pirinç ve makarna gibi tüm besin türlerinin öğünlerimizde gerektiği kadar mutlaka bulunması gerekiyor.

Bu nedenle sağlık beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için tüm ihtiyacımızı karşıladığımızdan emin olmalıyız.


Fast Food Sorunu ve Dengeli Beslenme


Özellikle çağımızdaki çocuklar ağırlıklı fast food ve asitli içecekleri beslenme alışkanlıklarının arasında bolca bulunduruyorlar.

Hamburger, pizza vb. birçok ürün çocukların sağlığını tehdit ederek obezite tehlikesi ile onları baş başa bırakıyor.

Dengeli beslenme alışkanlığı edinmedikleri için sadece fast food tarzı yiyecekleri ağırlıklı yiyen çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri etkilenerek yaşam kaliteleri de düşüyor. Ve obezite hastalığına doğru ilerleyen durumlarda küçük yaşlarda çeşitli obezite kaynaklı hastalıklarla başa çıkmak zorunda kalıyorlar.

Bu nedenle çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarını küçüklükten düzenleyip onlara dengeli beslenme alışkanlığı edindirmeliyiz. Çünkü yetişkinliklerin birçok yanlışlıkları ve doğruları anne baba eğitiminden kaynaklanır.


Dengesiz beslemenin yol açtığı durumlar

Özellikle bazı insanlar ciltlerindeki saçlarındaki solukluktan şikâyet ederler ve kimisi de yorgun ve enerjisinin hissettiğinden bahsederler bunlar büyük bölümü dengesiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

Çünkü B vitamini eksikliğinde hem saçlarınız hem cildiniz etkilenirken, demir eksikliği yaşadığınızda hem yorgun hem enerjisiz hissedebilirsiniz.

Aynı zamanda karbonhidrat almazsanız yine enerji ihtiyacınızı da karşılayamazsınız. Bu nedenle dengeli bir şekilde tüm besinleri almaya özen göstermelisiniz.

dengelibeslenme1
Dengeli Beslenme Konusunda Dikkat Etmeniz Bazı Kurallar

Dengeli beslenmek için bir adım atmanız ve bir yerden başlamanız gerekiyor. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeli ve sağlıklı beslenme yolunda emin adımlarla ilerlemelisiniz.

Öncelikle her zaman açım kelimesinden önce acaba şuan bunu yemem doğru mu vücudumun buna ihtiyacı var mı diye düşünmelisiniz. Gereğinden az ya da fazla yememeye dikkat etmelisiniz.

Bol bol su içmeyi alışkanlıklarınızın en temel maddesi yapmalısınız.
Yemek yerken sindire sindire ağır ağır yemeye özen gösterin. Çünkü hızlı yemek yediğinizde gereğinden fazla yiyebilirsiniz. Bu durum sizin daha çok kilo almanıza neden olabilir.
Günlük öğünlerinizi sağlık çerçevesinde düzenlemelisiniz mesela 3 ana öğün yerken 3 te ara öğün koyun. Yani uzun süre aç kalmayın. Çünkü uzun süre aç kalırsanız bir anda her şeye yüklenir ve gereksiz ve fazla yiyebilirsiniz.
Sadece karbonhidrat ya da protein ağırlıklı beslenmeyin. Gerekli olan tüm besin ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde beslenin. Özellikle lifli gıdaları tüketme konusunda hassasiyetli olun. Çünkü bu durumda sindirim sisteminize yardımcı olmuş olursunuz.
Yemek yeme faslını elinizden geldiği kadar geç saate bırakmayın. Mümkünse akşam 6-7 den sonra yemek yememeye dikkat edin.
Dengeli beslenme sağlık demektir. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenin ilk adımı dengeli beslenme alışkanlığı edinmekten geçer. Beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı bir hale getirirseniz ilerleyen yaşlarınızda daha mutlu daha sağlıklı bireyler olabilirsiniz.