Endokrinoloji ve Diyabet Nedir?

 

Endokrinoloji ve Diyabet Nedir?

Vücudumuzdaki iç salgı bezleri tarafından kana aktarılan hormon dediğimiz yapılar, diğer sistemlerle beraber vücudumuzdaki birçok mekanizmayı kontrol ederler ve tüm bu sistemi inceleyen bilim dalına endokrinoloji denir.

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet de endokroloji biliminin incelediği hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Diyabet; ömür boyu devam eden ve pankreasın yeterli insülini salgılayamamasından kaynaklanan kronik bir hastalıktır. Türkiye’de yaşayan her 100 kişiden 7 tanesinin şeker hastası olduğu ortaya çıkmıştır ve ülkemizde bu oran her geçen yıl artmaktadır.

Diyabet Neden Olur?

Bu metobolik hastalıktaki genel sorun, kan yoluyla taşınan glikozun(şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal şartlarda besinlerden elde edilerek kana salınan glikoz pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve enerjiye dönüşür. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glikoz kapısının açılamaması ve kandaki şekerin azalması durumudur. Glikozun düzenlenmesindeki bu bozukluk şeker hastalığını meydana getirir.

Kimler Diyabet Riski Taşır?

Normal bir insanın kandaki glikoz düzeyi 70 - 100 mg/dl arasındadır. Eğer bu değer aç karnına 126 mg /dl ya da daha fazla ise diyabet teşhisi konur. Kan şekerinin 100 -126 mg /dl arasında olmasına bozulmuş açlık kan şekeri denir ve bu kişilerin de ileride şeker hastalığına yakalanma olasılığı bulunmaktadır.

Diyabet Çeşitleri

İki çeşit diyabet vardır bunlar Tip 1 ve Tip 2 olarak adlandırılır. 

Tip 1

Çoğunlukla çocukluk ve gençlik döneminde görülmektedir. Tip 1 diyabetin gerçek nedeni tam olarak açıklanamamıştır.

Dışarıdan inüsilin tedavisi uygulanmaktadır. 

TİP 2

Yetişkinlerde görülen diyabettir. Pankreas insülin üretir fakat vücut bunu gerektiği gibi kullanamaz. Daha çok 40 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkar. Risk altında olan kişilerin özellikleri aşağıdaki gibidir;

- 4 kg ve üzerinede çocuk doğuran kadınlar,

- Birinci dereceden akrabasında şeker hastalığı bulunanlar

- Aşırı kilolu kişiler

- Gestasyonel diyabetli kadınlar (Gebelik Diyabeti)

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Toplumumuzda check-up alışkanlığı olmadığından birçok insan hastalığının farkında bile değiller. 75 gram glikoz yüklemesinden iki saat sonra ölçülen kan şekeri 200 mg/dl üzerinde ise diyabet tanısı konulur.  İki saatlik kan şekeri 140-199 mg/dl arasında ise bozulmuş glikoz toleransı mevcuttur. HemoglobinA1C değerinin %6,5 üzerinde olması durumunda da diyabet tanısı konulur. 

 

Belirtileri

 - Çok su içme

- sık sık idrara çıkma

- Ani zayıflama

- Bulanık görme

- Ağız kuruluğu

- Ellerde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma

- Sık geçirilen enfeksiyonlar

- Alerjik cilt

- Cilt yaralarının geç iyileşmesi

- Normalden fazla acıkma

- Çabuk yorulmak

 

Bu Belirtileri Hafifletmek İçin Yapılması Gerekenler

- Kola, gazoz, meyve suyu gibi kalorili içeceklerden uzak durmalı.

- Su, ayran ve maden suyu gibi sıvılar tüketilmeli.

- Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalı.

 

Şeker koması belirtileri görüldüğü anda acilen tam teşekküllü bir hastaneye başvurulmalıdır. Unutmayın erken müdahale hayat kurtarır.

Türkiye’de bu konu hakkında tez yazan tek diyetisyen özelliğine sahip olan Fatma Yiğitoğlu’ na başvurarak siz de erken teşhisle bu hastalıktan korunarak, riskleri en aza indirebilirsiniz.