Sağlıklı Beslenme Sırları

 

sagliklibeslenme1

Sağlıklı Beslenme Zihinsel ve Bedensel Verimliliği Arttırır.

Hayatımızı güzel ve kalite bir şekilde geçirmenin en temel yolu sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmekten geçer.

Çünkü sağlıklı bir zihin sağlıklı yiyecekler ile sağlıklı yaşamdan geçer. Şayet dikkatli ve düzenli bir şekilde beslenme alışkanlığımızı sağlamaz isek hem zihinsel olarak hem de bedensel olarak yaptığımız hiçbir işten verim sağlayamayız.

Bu nedenle sağlıklı ve faydalı yiyecekler ile olması gereken günlük ihtiyaçlarımızı karşılayacak besinleri öğünlerimize koyarak beslenmeliyiz.

Özellikle yaşı genç olan kişilerin daha da çok bu duruma dikkat etmesi gerekir.

Çünkü sağlıklı beslenme alışkanlıkları sayesinde yaşlılıkta çoğu hastalığı kendilerinden uzak tutarak daha dinç ve daha sağlıklı bir hayat yaşayarak uzun bir ömrün bir kısmını yatarak ya da ağrılarla değil bir genç gibi dinç geçirirler.


Obezite Olmamak ve Hastalıkları Kalıcı Hale Getirmemek İçin Sağlıklı Beslenin


Dengesiz ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme sonucunda vücutta fazlaca yağlanma olur ve dengesiz bir vücut şekline sahip olur ve gereksiz birçok kilo alırız. Hatta bunun en ileri safhası obezite olma tehlikesi de vardır.

Özellikle çocukluk döneminde kazanılması gereken sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilemez ise çocuklukta başlayan obezite durumu, çocuğun ileriki dönemlerinde çeşitli kalp damar, tansiyon, diyabet gibi birçok hastalıkla savaşmasına neden olur ki bu da hiçbir çocuğun hatta hiçbir insanın yaşamaması gereken bir durumdur.

Dengesiz beslenen çocukların hem derslerindeki verimliliği başarısı düşer hem de fiziksel faaliyetlerde nefes yetmezliği, darlık ve rahat koşup oynayamama sıkıntısı çekeceğinden, fiziksel verimliliği de düşer. Ve bu durum da hem çocuğu hem ailesini üzer.

Bu nedenle önlem alınarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edindirilmelidir.

 

Sağlıklı Beslenerek Hastalıklarınızın İlerlemesini Önleyin!


Sağlıklı beslenme özellikle kronik ve diyabet kalp hastaları için kemik rahatsızlıkları çekenler için oldukça hayati bir önem taşımaktadır.

Çünkü bu kişilerin mutlaka öğünlerinde yer verdikleri yiyeceklerin sağlıkları açısından uygun ve hastalıklarıyla dost olan yiyecekler tükenmeleri gerekiyor.

Bu tip kişilerin özellikle bir diyetisyen ya da uzmandan yardım alarak sağlıklı beslenme sistemi oluşturmasında büyük bir fayda vardır.

Çünkü sağlıklı beslenme alışkanlığı oluştururken hastalıklarını da göz önünde bulundurmalıdır.

Bu nedenle bilinçsiz yapacağı bir diyet sağlığının zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle uzman kişilerin yardımları ve engin bilgileriyle hem diyet yapabilir hem de hastalığının ilerlemesinin önüne geçerek daha sağlıklı ve aktif bir yaşam sürme şansına erişebilirler.

sagliklibeslenme

 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edineceklerin dikkat etmesi gerekenler


Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin mutlaka düzenli bir öğün şekli olmalıdır. Vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tüm vitamin, mineral, demir, karbonhidrat ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde öğünlerinizi düzenlemelisiniz.

Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızın içerisinde olması gerekenler:
Sağlıklı beslenmenin ilk koşulu kahvaltı yapma alışkanlığıdır.

Kahvaltı günün en önemli alışkanlıklarından bir tanesidir.

Günümüzde birçok kişi işe giderken okula giderken bu işlemi atlayarak her gün sağlıksız bir şekilde poğaça börek tarzı çok yağlı pastane ürünleri ile bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Ancak mümkün olduğunca sağlıklı peynir, zeytin, yumurta gibi kahvaltılık sağlıklı besinlerle kahvaltı yaparak güne başlamalısınız.

Yoğurt ve süt tüketimine önem verilmeli.

Günümüzde birçok kişi kemik hastalıkları problemi yaşamaktadır. ,Bu nedenle gerekli düzeyde süt ve süt ürünleri tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.

Çok Şekerli ve çok tuzlu ürünleri öğün aralarında yememeye çalışın bu sizin öğün atlamanıza neden olabilir, iştahınızı kapatabilir.

Öğünlerinize sadık kalarak öğün aralarında ne yemeniz gerektiği ile ilgili bilinçlenin.