Çalışan kadınlar için beslenme yöntemleri

Çalışan Kadınlarda Beslenmeİş hayatında son yıllarda kadın oranı hızla artmaktadır. Çalışan kadınların ev işleri, trafik ve iş hayatı içinde koştururken, dengeli beslenmeyi unutmaktadır.

Bu sebeple çalışan kadınlar için beslenme yöntemleri konusu önem kazanmıştır.

Başarılı iş kadını sıfatını taşımak için ruhen, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı, ayrıca dengeli olmak gerekir.

Ev ile ilgili işlerinin yanında iş hayatında da görevlerini yerine getirmeye çalışan kadınlar sabah ve akşam yemeklerinde çabuk hazırlanan yemekler tercih ediliyor, bu da beraberinde sağlıksız beslenmeyi getiriyor.

Masa başında çalışan ve günün ağır temposuna ayak uyduran bir bayansanız çalışan kadınlar için önereceğimiz beslenme yöntemlerine uymanızı tavsiye ederiz.

 

Sabah


Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.  Vücudunuz gece boyunca enerji alımını durdurmuş ve kullanımını yavaş bir şekilde yapmaktadır.

Güne zinde başlamanın ilk adımı olan kahvaltıda gıda maddelerinin protein, yağ ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir.

Sabah 10 dakika fazla uyumak için kahvaltı yapmaktan vazgeçmeyin. Eğer kahvaltı yapacak vaktiniz yoksa en azından bir bardak süt içmeyi deneyin.

Öğle yemeği


Öğle yemeklerinde çok yağlı veya fastfood türü beslenmek yerine; evde kendinize beslenme çantası hazırlayın. Sağlıklı sandviçler sizin mönünüzün vazgeçilmezleri arasında olabilir.

Eğer öğle yemeği yemeye vakit yoksa tost, ayran, taze ve kuru meyve gibi az kalorili şeyler tüketebilirsiniz. Eğer fırsatınız var ise mutlaka düşük kalorili yemekler yemelisiniz.

Ara öğün


Öğle ve akşam yemeği arasında ise tatlı, çikolata, cips gibi abur cubur yerine meyve, ceviz, fındık, galeta gibi sağlıklı besinleri tüketmek daha doğrudur.

Ara öğünler size tokluk hissi verecektir ve akşam yemeklerini az yemenizi sağlayacaktır.

Akşam yemeği


Sizi bir hafta boyunca zinde tutacak protein ağırlıklı besinleri tercih etmelisiniz.

Ancak beslenme çeşidinizi seçerken, haftanın 5 günü beyaz et (tavuk, balık), haftanın iki günü kırmızı et tercih etmeye dikkat edin. Akşam yemeğini olabildiğince erken yemeye çalışın ve yemekten sonra hemen uyumayın.

Atıştırmalara dikkat edin


Kilo almanızın en büyük nedenlerinden biri atıştırmaktır.

Abur cubur yemek vücudun kan şekeri dengesini bozar. Çikolata, bisküvi gibi gıdalara tüketmek yerine elma, salatalık, kuru erik, badem veya ceviz ile beslenmeye özen gösterin. Acıktığınızda atıştırmak yerine bir bardak su içmeyi tercih edin

Egzersizleri es geçmeyin


Hareketsiz kalmak sağlığımızın baş düşmanıdır. Egzersiz yapmayı nerede çalışırsanız çalışın, hayatınızın bir parçası olarak düşünün. Egzersiz yapmak İskelet sisteminizin bozulmasını engeller, metabolizmayı çalıştırır ve güne zinde başlamanızı sağlar.

Kendinizi erkeklerle bir tutmayın.


Erkek iş arkadaşlarıyla beraber yemek yiyen kadınların yaptıkları en büyük yanlış onlarla aynı porsiyonu almaktır.Kadınların kaloriye olan ihtiyacı erkeklere nazaran daha azdır.

Restoranlarda hazırlanan porsiyonlar gereğinden fazla büyük olmakta ve bir bayanın gereksinimi olan kalori ihtiyacından fazlasını barındırmaktadır.

Sipariş verirken porsiyonunuzu özel olarak belirleyin ve size fazla gelen yemeği arkadaşlarınızla paylaşın ve bitirmek için çaba sarf etmeyin.

Küçük öneriler

  • Sofranızda besin çeşitliliği ve renk çeşitliliği oluşturun.
  • Diyetinizde bütün besin gruplarını bulundurun.
  • Kilo vermek için kalorisi aşırı kısıtlı katı rejimler uygulamayın.
  • Şeker, tuz ve unlu gıdalardan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.
  • Tuz ve sodyum alımını düşürün.
  • Az ve sık yiyin.
  • Bol su için.