Beslenme Piramidi

Besin Piramidi

Dengeli ve yeterli düzeyde besin tüketimi için beslenme piramitleri oluşturulmuştur.

Sağlıklı yaşam için günlük yiyecek tüketim miktarlarınızı bu piramide göre dengeleyebilirsiniz.

Beslenme piramidi 5 temel besin öğesine göre hazırlanmıştır.

Piramidin en alt katmanında yer alan karbonhidratla başlar ve daha az tüketilmesi gereken besin öğelerine doğru devam eder.

5 temel besin grubu ise karbonhidratlar başta olmak üzere sırasıyla mineraller, proteinler, yağ ve şekerlerdir.

Beslenme piramitleri, yediklerinize dikkat ederek sağlıklı yaşamanızı sağlamak açısından yardımcı niteliktedir. 

Her ülkenin ve bölgenin spesifik bir beslenme piramidi vardır. Her topluluk veya ülke yöresel besinler vb. nedenlerle çeşitli farklılıklar içerir ve bu farklılıklar hepsi piramidin içinde alternatifleri ile yer almaktadır.

Karbonhidratlar: Piramidin en altında yer alan bu grup sıklıkla tüketilmesi gereken gıdaların başında gelir. Karbonhidratlar mısır gevreği, tahıl ve ekmek çeşitleri, pirinç, arpa, yulaf, makarna gibi besin kaynaklarında bol miktarda bulunur.

Mineraller: Kaliteli ve sağlıklı bir hayat için vazgeçilmezdir.

Minerallerin temelini oluşturan öğeler; Kalsiyum, bakır, demir, çinko, iyottur ve sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

Mineraller kalp ritminin, kan basıncını ve vücut ısısını dengeleyici özellikler içermektedir. Cilt sağlığı, hücre korunması, diş ve kemik sağlığı gibi konularda önemli bir yere sahiptir.

Proteinler: Vücudun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein et ve süt ürünlerinde ve hububatlarda az miktarda bulunmaktadır.

Yağ-şeker: Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımızı korumak açısından yeterli düzeyde tüketilmelidir.

Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grubun içerisindedir.